dcsimg
.


2015 SPONSORS
























SIS LIVE

NEP Visions

























SIS LIVE

NEP Visions



Sponsorship opportunities available

2013 Winners

Best Drama Series or Serial

 
Winner:
 
Top Boy
Cowboy Films/Easter Partisan for Channel 4



 

Molinare
   
Best Documentary Programme


Winner:

7/7 One Day in London
Minnow Films for BBC Two



 

Halo Post Production
   
International Programme Sales


Winner:
 
The Audience
ITVS GE and The Garden




 BVE
   
Best Multichannel Programme

 
Winner:
 
Cardinal Burns
Left Bank Pictures for E4



 Broadcast Digital Awards
   
Best Daytime Programme

Winner:
 
The Chase
ITV Studios for ITV1 - WINNER
 

Procam TV
   
Best Children's Programme

 
Winner:

Newsround - Autism and Me
CBBC for CBBC


 

Silver Lining Communications
   
Best Documentary Series

Winner:

Educating Essex
Twofour for Channel 4

CTV Logo
   
Best Single Drama


Winner:

My Murder
BBC Productions for BBC Three

 
   
Best Pre- School Programme

 
Winner:
 
Baby Jake
Darrall Macqueen for CBeebies


 

dock10
   
Best Popular Factual Programme

Winner:

Make Bradford British
Love Productions for Channel 4

Highly commended:

The Choir: Military Wives
Twenty Twenty for BBC Two


 The Hospital Club
   
Best News/Current Affairs Programme

 
Winner:
 
Sri Lanka's Killing Fields: War Crimes Unpunished
ITN Productions for Channel 4
 

 TIMA
   
Best Original Programme

 
Winner:
 
Holy Flying Circus
Hillbilly Television for BBC Four

Highly Commended

Mummifying Alan: Egypt's Last Secret
Blink Films and MediaLab for Channel 4



 

3 Mills Station
   
Best Entertainment Programme

 
Winner:
 
Dynamo: Magician Impossible
Phil McIntyre Entertainment and Inner Circle Films for Watch


 

 
   
Best Soap/Continuing Drama

 
Winner:
 
Coronation Street
ITV Studios for ITV1


 

ELSTREE STUDIO
   

Best Music Programme  

 
Winner:

The Queen's Diamond Jubilee Concert
BBC Entertainment and Events for BBC One

Highly Commended:

House Party
Acme Films for Channel 4



 

NEP Visions
   
Best Comedy Programme

 
Winner:
 
Cardinal Burns
Left Bank Pictures for E4


 

PINEWOOD
   
Best Sports Programme

 
Winner:
 
The Olympics
BBC Sport for BBC-WINNER

   
Best Post Production House

 
Winner:
 
Envy Post Production

 

AVID 
   
Best Independent Production Company

 
Winner:
 
Red Production Company

 

London Studios
 
   
Channel of the Year

 
Winner:
 
BBC Two
 

Hitachi
 
-->
Awards header