dcsimg
.


2015 SPONSORS






























SIS LIVE

NEP Visions



































SIS LIVE

NEP Visions







Sponsorship opportunities available

Winners 2012

Best Entertainment Programme Sponsored by The Fountain Studios

 
Winner:
 
Dynamo: Magician Impossible, Phil McIntyre Entertainment for Watch
 

Fountain Studios logo
Best Popular Factual Programme Sponsored by The Hospital Club Studio


Winner:

Hugh's Fish Fight, Keo Films for Channel 4

 

The Hospital Club Studios
Best Documentary Programme Sponsored by Parthenon Entertainment


Winner:
 
Undercover Care, Panorama BBC Productions for BBC One

Highly Commended:
My Brother the Islamist, Grace Productions for BBC Three

Parthenon Entertainment logo
Best International Programme Sales Sponsored by About Corporate Finance

 
Winner:
 
Big Fat Gypsy Weddings, Zodiak Rights
 

About Corporate Finance Logo
Best Daytime Programme Sponsored by NEP Vision

Winner:
 
The Indian Doctor, Avatar Productions / Rondo Media for BBC One
 
NEP Visions
Best Pre-School Programme

 
Winner:
 
Rastamouse, Three Stones Media /The Rastamouse Company for CBeebies
 

Best Children's Programme
 
Winner:
 
Grizzly Tales, Grizzly TV for NickToons and ITV Global Entertainment
 
Best Multichannel Programme Sponsored by Loft London

 
Winner:

Our War, BBC Productions for BBC Three
 

Loft London logo
Best Documentary Series Sponsored by CTV

Winner:

Our War, BBC Productions for BBC Three

CTV Logo
Best Drama Series or Serial Sponsored by Prime Focus
Winner:

Downton Abbey, Carnival Film & Television for ITV1
Prime focus logo
Best Single Drama Sponsored by Wimbledon Studios
 
Winner:
 
Appropriate Adult, ITV Studios for ITV1
 
Highly Commended:
 
United, World Productions for BBC Two
 
Wimbledon Studios logo
Best Soap/Continuing Drama Sponsored by Broadcast Video Expo
Winner:

Coronation Street, ITV Studios for ITV1
BVE Logo
Best News Programme
 
Winner:
 
The Fall of Tripoli, Sky News for Sky News
 
 
Best Comedy Programme Sponsored by Pinewood Studios

 
Winner:
 
The Inbetweeners, Bwark Productions for E4
 

Pinewood Studios
Best Sports Programme Sponsored by Presteigne Charter
 
Winner:
 
Formula 1, The Abu Dhabi Grand Prix, BBC Productions for BBC One
 
Presteigne Charter Logo
Best Music Programme Sponsored by SIS LIVE
 
Winner:
 
Frankenstein's Wedding, BBC Productions for BBC Three

Highly Commended:
 
Later with Jools Holland, BBC Productions for BBC Two
 
SIS Live logo

Best New Programme Sponsored by 3 Mills Studios

 
Winner:
 
The Trip, Revolution Films / Baby Cow / Arbie for BBC Two
 
Best Post Production House Sponsored by Avid
 
Winner:
 
Molinare
 
Avid logo
Best Independent Production Company Sponsored by The London Studios
 
Winner:
 
Carnival Film & Television
 
Highly Commended:
 
Lime Pictures
 
The London studios
Channel of the year Sponsored by Arqiva
 
Winner:
 
Sky 1
 
Arqiva logo



-->
Awards header